Kartal Gazetesi

İBB Başkanı İmamoğlu: Metrobüslerin Değişime İhtiyacı Var

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Metrobüs araçlarının kapasitesi yetersizliğinden dolayı insanların birikmesine neden olduğunu biliyoruz. Bu konuda uzman yerli araç üretimi yapan firmalar da var” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu: Metrobüslerin Değişime İhtiyacı Var
243 views
13 Ağustos 2019 - 13:05

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı devam eden Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nda incelemelerde bulundu.

Yetkililerden bilgi alan İmamoğlu, metro hattının Tekstilkent’teki atölye bakım alanında gazetecilere açıklama yaptı.

İmamoğlu, metroda 2020’nin Ocak ayında ilk sürüşlerin başlanmasının hedeflendiğini ve bu sürede güvenlikle ilgili tedbirlerin bitirileceğini belirtti.

“Çevre ve engelli dostu metro”

Çevre ve engelli dostu metronun yapıldığını ifade eden İmamoğlu, “Burada araçların yüzde 5’i inmiş durumda, yüzde 15’i hazırlanıyor. Hem çevreye duyarlı hem de engelli dostu metro araçları var. Araçlar Adapazarı’nda üretiliyor. Engelli vatandaşlarımızın seyahatini kolaylaştıran, aynı zamanda geniş ve ferah araçlar. Bu yönleriyle yenilikçi bir hat” dedi.

“Ters yön ulaşımı sıkıntı”

Bir gazetecinin metrobüs hatlarında sıkıntı yaşandığına ilişkin soru sorması üzerine de İmamoğlu, şu yanıtı verdi:

“Metrobüs araçlarımızın ciddi anlamda değişime ihtiyacı var. Metrobüs araçlarımızda hem eskiyenler var, hem de ters yön ulaşımı sıkıntı, kazalara neden oluyor. Bunların değiştirilmesi noktasında tespitlerimiz var. Çok ilginç yorumlar duyuyorum. ‘Hani ulaşım sorununu çözecekti.’ falan diye…

“Metrobüs gündemimizde”

“Beklentiyi fazla abartmış ya da niyeti farklı olanlar var. Ama metrobüs araçları yoğun bir şekilde gündemimizde.

“Aynı zamanda bir metrobüs aracının kapasitesi yeterli olmamasından dolayı insanların birikmesine neden olduğunu biliyoruz. Bu konuda uzman yerli araç üretimi yapan firmalar da var. Onlarla bağlantılarımız sürüyor.”